PRODUKTY SPOŻYWCZE
♨ Zdrowotny wpływ siemienia lnianego na organizm człowieka
Zastosowanie siemienia lnianego jest wszechstronne. To produkt, który zaliczany jest to tak zwanego "super food" i bezapelacyjnie powinien występować w każdej kuchni. Działa zbawiennie na organizm podczas spożywania go, jak i ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Nasiona te mogą być spożywane przez każdego, a w szczególności zalecane są:
W sprzedaży znajdziemy siemię lniane brązowe oraz siemię lniane złote. To drugie jest zdecydowanie mniej kaloryczne. Oba zawierają wiele cennych składników, które wykazują korzystny wpływ na organizm człowieka, są bogate w białko, węglowodany oraz tłuszcze. Główne różnice między złotym a brązowym siemieniem lnianym to:
- Złoty len ma więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasu alfa - linolenowego (ALA) i kwasu linolowego. Tych dwóch ostatnich organizm nie jest w stanie sam sobie wyprodukować, dlatego warto dostarczać je sobie wraz z pożywieniem. Złoty len ma też wyższą zawartość białka i błonnika.
- Brązowy len z kolei, ma więcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia i działają przeciwnowotworowo. Brązowy posiada też więcej wapnia.
Różnice między złotym a brązowym siemieniu lnianym, nie są aż tak bardzo duże, dlatego niezależnie od tego, na który kolor się zdecydujemy, z pewnością zauważymy pozytywny wpływ na nasze zdrowie przy regularnym spożywaniu.
♨Co dobroczynnego znajdziemy w siemieniu lnianym?
Siemię lniane to prawdziwa bomba witaminowa i kopalnia składników odżywczych. Te malutkie, niepozorne nasionka pomogą nam w wielu niedoborach, jak i schorzeniach organizmu. Znajdziemy w nim przede wszystkim:
1. Mikroelementy i Makroelementy, czyli fosfor, wapń, magnez, potas, sód, żelazo, miedź, cynk,mangan oraz selen
Bez powyższych substancji nie możemy mówić o zdrowym organizmie, gdyż to właśnie one dbają o dobre samopoczucie, sprawność umysłową, jak i fizyczną. Dostarczanie mikro i makro elementów jest niezbędne do zachowania prawidłowej pracy całego ciała.
2. Białko:
Dzięki, któremu tkanki potrafią się odbudować. Jest też podstawowym składnikiem krwi i limfy oraz reguluje ciśnienie krwi. Białko reguluje też układ nerwowy oraz współtworzy mięśnie, włosy i paznokcie. Jest także odpowiedzialne za utrzymywanie optymalnego PH całego organizmu.
3. Aminokwasy (między innymi: lizynę, tryptofan czy leucynę):
Wpływają one na prawidłowe funkcjonowanie wątroby, ośrodkowego układu nerwowego oraz krwiotwórczego. Odgrywają też kluczową rolę w prawidłowym wzroście organizmu.
4. Błonnik:
To substancja, która dba o prawidłowe funkcjonowanie jelit - reguluje ich pracę oraz usprawnia proces trawienia. Dzięki temu nie mamy problemów z zaparciami oraz minimalizujemy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i okrężnicy.
♨Co zyskamy, wprowadzając siemię lniane do naszej diety?
Siemię lniane wpływa korzystanie na ludzkie ciało, co zostało wielokrotnie udowodnione naukowo. Ma ono cudowny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a co za tym idzie, poprawia samopoczucie oraz ogólny wygląd. Codzienne spożywanie siemienia lnianego, czy to złotego, czy brązowego to przede wszystkim:
- Profilaktyka nowotworowa:
Spora ilość przeciwutleniaczy, fitoestrogenów chroni nasz organizm przed wieloma chorobami, w tym przed nowotworami. Regularne spożywanie siemienia lnianego przez kobiety wykazało znacznie zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka piersi.
- Skuteczniejsze odchudzanie:
Dodając siemię lniane do posiłku szybciej odczujemy sytość oraz ograniczymy apetyt. Zawartość błonnika w siemieniu lnianym, przyspiesza przemianę materii i usprawnia pracę układu pokarmowego.
- Zapobieganie osteoporozy:
Spożywanie siemienia lnianego zwiększa gęstość kości oraz zapobiega utracie masy kostnej. Minerały zawarte w nasionach lnu takie jak: wapń, mangan i magnez zapobiegają osteoporozie.
- Pomoc w dolegliwościach układu pokarmowego:
Siemię lniane ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy, działa ochronnie i reguluje perystaltykę jelit. Ponadto, łagodzi oraz leczy refluks i wrzody żołądka, jest pomocne w zaparciach, wzdęciach i biegunkach. Powinien być to obowiązkowy składnik diety osób z zespołem jelita drażliwego.
- Wspieranie układu sercowo - naczyniowego:
Dzięki siemieniu lnianemu dbamy o prawidłowe nadciśnienie tętnicze, zmniejszamy napięcia ścian naczyń krwionośnych, regulujemy cholesterol oraz zmniejszamy prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę i zakrzepicę.
- Regulowanie gospodarki hormonalnej:
Siemię lniane zalecane jest kobietom w okresie menopauzy, gdyż łagodzi jej objawy poprzez regulację poziomu estrogenów. Jest wskazane także dla panów, gdyż będzie chroniło przed rakiem prostaty.
♨Gdzie kupować siemię lniane, jak przechowywać oraz w jakiej postaci spożywać?
Siemię lniane najlepiej nabywać od sprawdzonych dostawców. By te wspaniałe nasiona zachowały swoje dobroczynne właściwości, należy je odpowiednio przechowywać najlepiej w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym pojemniku. Miejsce powinno być suche i zaciemnione, nienarażone na działanie promieni słonecznych.
Co ważne, przed spożyciem siemienia lnianego, należy je zmielić. Dzięki temu, składniki odżywcze lepiej się wchłoną. Nie zalecane jest kupowanie siemienia lnianego już zmielonego, gdyż szybko traci swoje właściwości. Należy mielić produkt tuż przed spożyciem w młynku lub blenderze. Jeśli jednak jest taka potrzeba, zmielone ziarna siemienia lnianego możemy przechowywać w lodówce do trzech dni. Można też, przed spożyciem, namoczyć siemię lniane przez kilka godzin w wodzie.
♨Jak "przemycać" siemię lniane w codziennej diecie?
Dzięki temu, że nasiona lnu należy zmielić przed spożyciem, daje to możliwość dodania ich do:
Siemię lniane ma delikatny zapach i smak, dlatego nie będzie odczuwalne w daniach. Można również wypić je razem z wodą.
Poza tym, z siemienia lnianego możemy zrobić kisiel: dwie lub trzy łyżki nasion należy zalać szklanką przegotowanej, ciepłej wody i odstawić na około godzinę. Następnie nasiona należy odcedzić, co w rezultacie da nam substancję o konsystencji kisielu, który możemy spożywać np. podczas biegunki.
Znane są także cudowne właściwości oleju lnianego, który ma zbawienny wpływ na urodę, gdyż można stosować go wewnętrznie, jak i zewnętrznie np. jako olej do włosów.
♨Siemię lniane jako skuteczny kosmetyk
Siemię lniane idealnie wpasuje się podczas dbania o urodę: